Cycling

The VIS Cycling Program supports the progression of categorised track endurance and sprint cyclists through the Cycling Australia National Performance Pathway.

The VIS cycling program focusses on the Olympic Track and Paralympic disciplines, operating in partnership with Cycling Australia and Cycling Victoria to deliver support that will develop and assist identified high performance Victorian athletes and coaches to achieve excellence and success at an international level. 

The VIS Cycling Program provides high quality coaching and performance support services to achieve world class performances as part of an effective, nationally coordinated, high performance sport network. 

 

Plapp wins world U/23 time trial silver in Belgium

September 20th, 2021

Victorian Institute of Sport scholarship holder Luke Plapp has capped off a big block of racing with a silver medal at the UCI U/23 road world championships in Flanders, Belgium.

Tokyo 2020: Our Paralympians Inspired the World

September 16th, 2021

From Emily Petricola smashing her own world record and winning gold at her first Paralympic Games, to Dylan Alcott OAM notching up back-to-back wheelchair tennis gold medals in the quad singles, Tokyo 2020 had it all.

Tokyo 2020 Paralympics: Day Ten Preview

September 3rd, 2021

All eyes will be on Alistair Donohoe's ride for redemption in the Road Race today, as well as our gold medal quest in the table tennis team events.

Tokyo 2020 Paralympics: Day Nine Review

September 2nd, 2021

The stormy weather caused havoc in Tokyo on Day Nine, but we're glad to hear that Carol Cooke is doing okay after her nasty crash in the women's Road Race. 

Tokyo 2020 Paralympics: Day Nine Preview

September 2nd, 2021

The action continues on Day Nine for our Victorian Institute of Sport scholarship holders with gold medals up for grabs on the road, the tennis court, the athletics track and in the swimming pool.

Tokyo 2020 Paralympics: Day Eight Review

September 1st, 2021

It was a day of mixed results for our Victorian Institute of Sport scholarship holders on Day Eight. Our Aussie para-table tennis athletes booked themselves into gold medal playoffs, as the Aussie Rollers suffered a heartbreaking loss to the home nation Japan.

Tokyo 2020 Paralympics: Day Eight Preview

September 1st, 2021

All eyes will be on quad doubles pair Dylan Alcott and Heath Davidson as they look to defend their gold medal from Rio today on centre court. As well today, Ma Lin is set to break the para-table tennis medal record with his class 9-10 team in the semifinals.

Tokyo 2020 Paralympics: Day Seven Review

August 31st, 2021

It was an impressive day for our Victorian Institute of Sport scholarship holders who combined collected five medals on Day Seven. Meanwhile Dylan Alcott qualified himself into another gold medal match.

Tokyo 2020 Paralympics: Day Seven Preview

August 31st, 2021

Today our road cyclists get ready to take the track with Carol Cooke, Stuart Tripp, Emily Petricola and Alistair Donohoe all set to go for gold. Col Pearse is ready to make his Paralympic debut, as Dylan Alcott competes to secure his spot in the gold medal match.

Tokyo 2020 Paralympics: Day Three Review

August 27th, 2021

Another couple of medals have been added to the Australian Paralympic medal tally thanks to Alistair Donohoe (silver) in the men's C5 4000m individual pursuit and Isis Holt (silver) in the women's T35 100m sprint. 

Kelland O’Brien

1st Men’s Team Pursuit (World Record – 3.48.012), 2019 UCI Track Cycling World Championships, Pruszkow, POL

1st Elite Men 15km Scratch Race, 2nd 40km Points Race (Named Elite Men Champion of Champions), 2019 National Track Championships, Brisbane

1st Elite Men Team Pursuit, 2019 National Track Championships, Melbourne

1st Elite Men Madison, 2019 National Track Championships, Melbourne

1st 2019 Bendigo International Madison

1st Elite Men, 2019 Melbourne Six-Day

2nd Men’s Madison, UCI Track World Cup V, Hong Kong

2nd U23 Men’s Criterium, 4th U23 Men’s Time Trial, 2019 National Road Championships, Ballarat

3rd Elite Men Omnium, 2019 National Track Championships, Melbourne

Luke Plapp

1st Men’s Madison & Points Race, 3rd Men’s Team Pursuit, 2018 UCI Junior World Track Championships, Aigle SWI

1st Elite Men Individual Pursuit, 3rd Place, 40km Points Race, 2019 National Track Championships, Brisbane

1st Elite Men Team Pursuit, 2019 National Track Championships, Melbourne

2nd U23 Men’s Time Trial, 2019 National Road Championships, Ballarat

3rd Men’s Team Pursuit UCI Track World Cup V, Hong Kong

Godfrey Slattery

1st Elite Men Team Pursuit, 2019 National Track Championships, Melbourne

2nd Elite Men 1km Time Trial, 2019 National Track Championships, Brisbane

3rd Men’s Team Pursuit UCI Track World Cup V, Hong Kong

Graeme Frislie

1st  U19 Men Team Pursuit, 1km Time-Trial, 20km Scratch Race & Madison (Named U19 Champion of Champions), 2019 National Track Championships, Brisbane

1st U19 Men Omnium, 2019 National Track Championships, Melbourne

2nd U19 Men’s Criterium, 2019 National Road Championships, Ballarat

Ashlee Jones

1st U19 Women Individual Pursuit, 20km Points Race, 3rd U19 Madison, 2019 National Track Championships, Brisbane

1st U19 Women Omnium, 2019 National Track Championships, Melbourne

1st U19 Women’s Criterium, 3rd Place, U19 Women’s Road Race, 4th U19 Women’s Time Trial, 2019 National Road Championships, Ballarat

3rd Elite Women Madison, 2019 National Track Championships, Melbourne

Ruby Roseman-Gannon

1st U23 Women’s Criterium, 3rd Elite Women’s Criterium, 2019 National Road Championships, Ballarat

3rd Elite Women Individual Pursuit, 2019 National Track Championships, Brisbane

3rd Elite Women Madison, 2019 National Track Championships, Melbourne

Jacob Schmid

1st Elite Men Team Sprint, 2019 National Track Championships, Melbourne

2nd Men’s Team Sprint, UCI Track World Cup VI  Cambridge NZ

Conor Rowley

1st Elite Men Team Sprint, 2019 National Track Championships, Melbourne

4th Elite Men Sprint, 2019 National Track Championships, Brisbane

Tylah Meunier

1st Elite Men Team Sprint, 2019 National Track Championships, Melbourne

Samantha De Riter

2nd Elite Women Individual Pursuit, 2019 National Track Championships, Brisbane

Alice Culling

3rd Women’s Madison, 2018 UCI Junior World Track Championships, Aigle SWI

PARA CYCLING

Alistair Donohoe

1st Men’s C5 Road Race, 2018 UCI Para Cycling Road World Championships, Maniagio ITA

1st Men’s 4km Individual Pursuit & Scratch Race, 2019 Para-Cycling Track World Championships, Netherlands

1st Men’s 4km Individual Pursuit & 2nd 1km Time Trial, 2019 Australian Para-Track National Championships, Brisbane QLD

1st Men’s C5 Time Trial, 2019 National Para-Road Championships, Ballarat VIC

2nd Men’s C5 Road Race & Time-Trial, UCI Para-Cycling World Cup 2 Canada

Carol Cooke

1st Women’s T2 Time-Trial & 2nd Place T2 Road Race, Emmen NED, 1st T2 Time-Trial, Canada (Awarded overall UCI Para-Road World Cup Series Winner)

1st Women’s T2 Road Race & T2 Women Time Trial, 2019 National Para-Road Championships, Ballarat VIC

2nd Women’s T2 Time-Trial & T2 Road Race, 2018 UCI Para Cycling Road World Championships, Maniagio ITA

Hannah MacDougall

2nd Women’s C4 Time-Trial & C4 Road Race, 2018 UCI Para Cycling Road World Championships, Maniagio ITA

1st Women’s C4 Time-Trial & 2nd Place C4 Road Race, UCI Para Road World Cup, Canada.

Stuart Tripp

1st Men’s H5 Road Race, UCI Para Road World Cup, Canada. Awarded overall World Cup Series Winner.

1st Men’s H5 Road Race & H5 Time-Trial, 2019 National Para-Road Championships, Ballarat VIC

5th Men’s H5 Road Race & Men’s H5 Time-Trial, 2018 UCI Para Cycling Road World Championships, Maniagio ITA

Emily Petricola

1st Women’s 3km Individual Pursuit (WR), 3rd Place, Scratch Race, 2019 Para-Cycling Track World Championships, Netherlands

1st 500m Time Trial & 3km Individual Pursuit (unofficial World Record), 2019 Australian Para-Track National Championships, Brisbane

2nd Women’s C4 Time Trial, 2019 National Para-Road Championships, Ballarat VIC

Shane Kelly Track Sprint Coach

Glenn O’Shea Track Endurance Coach

Dr Greg Hickey Sports Medicine Physician

Nick Owen Sport Scientist

Ebonie Rio Physiotherapist

Sara Heasly Performance Lifestyle Adviso

Mark Spargo Sports Psychologist

Dr Pat Sunderland Sports Medicine Registrar

Ben Willey Physical Preparation Coach

VIS Gymnasium

Darebin International Sports Centre (DISC)

Various metropolitan and country road training courses

Cycling Australia

Cycling Victoria

See all our partners

VIS is proudly sponsored by