Victorian Institute of Sport

Structure

At the VIS we understand the importance of having talented, creative and loyal personnel, at every level of our organisation.

Board of Directors

The VIS Board comprises a range of experience in sport, science, media and business, with Board members who understand the complexities of elite sport and bring their own particular skills and experience to the table. 

Board Members

  • Nicole Livingstone OAM - Chairman
  • Prof Mark Hargreaves
  • Ms Kathy McLean
  • Mr Michael Sayers
  • Ms Sue Noble
  • Ms Amelia Lynch
  • Ms Tina De Young
  • Ms Nataly Matijevic

Our Team

The VIS staff group encompasses a broad range of experience from different sectors of the sporting industry; many staff members have joined the VIS following positions with local, interstate and international organisations. They share a knowledge, understanding and passion for elite sport and work together to optimise the development opportunities for VIS athletes.

Managers

  • Chief Executive Officer - Anne Marie Harrison
  • Corporate Manager - Simon Gardam
  • Performance Director - Dave Crosbee

CEO's Office

  • Chief Executive Officer - Anne Marie Harrison
  • Executive Administrator - Cathryn Pruscino

Performance Team

  • Performance Director - Dave Crosbee
  • Performance Manager (Podium) - Bill Tait
  • Performance Manager (Pathways) - Rob Leeds
  • Physical Prep & Sport Science Manager - Dr Harry Brennan
  • Performance Coordinator - Andrew Nolen
  • Performance Administrator - Matthew Thompson
  • Performance Services Coordinator - Nerissa Turner

Coaching Staff

  • Aerial Skiing Program Manager - Chloe Merry
  • Athletics Program Manager - Ben King
  • Cycling Head Coach - Glenn Doney
  • Cycling Assistant Coach - Shane Kelly
  • Diving Head Coach - Ming Gong
  • Diving Program Manager - Belinda Kennedy 
  • Golf Head Coach - Marty Joyce
  • Golf Assistant Coach - Darren Cole
  • Men's Hockey Head Coach - Jay Stacy
  • Women's Hockey Head Coach - Stacia Strain / Phil Burrows
  • Netball Head Coach - Simone McKinnis
  • Netball Assistant Coach - Diane Honey
  • Netball Development Coach - Leesa Gallard
  • Rowing Head Coach - Simon Gadsden
  • Sailing Head Coach - Johnny Rodgers

Performance Services & Service Providers

  • Sports Medicine Coordinator - Dr Greg Hickey
  • Doctors - Dr Greg Hickey
  • Physiotherapists - Ebonie Rio, Kate McGillivray, Laura Baquie
  • Soft Tissue Therapists - Arnaud Domange, Gillian Niven
  • Nutrition Coordinator - Kylie Andrew
  • Dietitians - Siobhan Crawshay, Loren Chambers, Elaine Bo
  • Physical Preparation Coaches - Ben Willey, John Tascone, Scott Dickinson, Jono Wallace-Smith, Matthew Vassie, Stuart Mitchell, Lewis Quinn
  • Sport Scientists - Nick Sanders, Sylvie Withers, Nick Owen, Dr Rod Siegel, Jamie Banisch, Dr Elaine Tor
  • Personal Excellence Coordinator - Bernadette Sierakowski
  • Personal Excellence Advisers - Mark Piccolo
  • Sport Psychology Coordinator - Mark Spargo
  • Facility Administrator - Salesi Uhi

Corporate Team

  • Corporate Manager - Simon Gardam
  • Information, Communications and Technology Manager - Mark Brown
  • Information, Communications and Technology Technician – Scott Evanson
  • Business Services Coordinator - Alana Thomas 
  • Accounts Payable Officer - Elsa Kwan
  • Accounts Payable Assistant - Katie Nguyen
  • Receptionists - Mathew Gay, Rowie Webster, Melissa Tapper, Christine Nunn, Sophie Taylor

Communications & Marketing Services Team

  • Communications & Marketing Coordinator - Ashley Carr
  • Marketing & Community Projects Coordinator - Camilla Blands
  • Communications & Marketing Assistant - Tom Robertson
  • Marketing & Media Intern - Chris Tetaz